Čičmany ako v rozprávke

(pod písaným blogom a piesňou o Čičmanoch ako v rozprávke, nájdete od 20.03.2025 už aj video blog)

O Čičmanoch hovoriť či písať je asi zbytočným nosením dreva do lesa. Dnes už nie je oblasti života, kde by sme sa nestretli s  typickými „čičmanskými“ ornamentmi . Ľuďom v Čičmanoch to ale veľkú radosť nerobí. Vidia to tak, že kadekto si robí biznis  pomocou ich ornamentiky a obec & miestna samospráva pritom zvádza ťažký  boj o svoje prežitie.

Ak by náhodou niekto netušil, že o čom to tu píšem tak. Uvediem pár „holých“ faktov. A potom môj najnovší text piesne, ktorý hovorí o tom, že v Čičmanoch to je ako v rozprávke…:-)

 

Čičmany sú malebná obec na strednom Slovensku, známa predovšetkým svojimi unikátnymi drevenými domami s bohatou tradičnou maľbou. Nachádza sa v Strážovských vrchoch, pri prameni rieky Rajčanky.

Svojou polohou sú Čičmany vzdialené len niekoľko desiatok kilometrov od okresného a zároveň aj krajského mesta – Žilina.

História obce siaha až do 13. storočia. V minulosti sa Čičmanci živili predovšetkým poľnohospodárstvom, chovom oviec a pastierstvom. Dnes sú však Čičmany známe najmä ako turistická atrakcia a miesto s bohatým folklórnym dedičstvom.

Súčasnosť obce Čičmany je spojená s ochranou a udržiavaním svojho kultúrneho  dedičstva.

Svojou jedinečnou atmosférou a zachovaním tradícií si Čičmany získali svoje miesto medzi najkrajšími slovenskými obcami a pritiahli pozornosť nielen domácich, ale aj zahraničných návštevníkov, ktorí si túto malebnú obec obľúbili pre jej autentický charakter a krásu.

Návštevníci obce majú možnosť pokochať sa nielen maľbami na domoch, ale aj objavovať okolitú prírodu prostredníctvom turistických chodníkov a výletov do okolitých hôr.

V obci sa nachádza aj múzeum ľudovej architektúry, ktoré ponúka zaujímavý pohľad do minulosti obce a do jej tradičného spôsobu života. Čičmany sú miestom, kde sa minulosť stretáva s prítomnosťou a kde každý krok je prepojený s bohatou históriou a kultúrnym dedičstvom.

Čičmany sú skutočným a jedinečným skvostom Slovenska a miestom, ktoré si zaslúži pozornosť každého, kto túži objavovať krásy tohto úžasného kúsku krajiny.

Čičmanom právom patrí veľa rôznych prívlastkov. Jedným z často používaných je, že  v Čičmanoch to vyzerá ako v rozprávke. Kto tam bol, mi isto dá za pravdu. A tak sa zrodil v mojej hlave text piesne „Čičmany ako v rozprávke“, ktorú si môžete vypočuť aj so zvukom a obrazom – pod textom piesne. Na margo toho, že Čičmany prirovnávame ku rozprávke, tak musím trochu „schladiť vášne“ a povedať, že rozprávkovo sa Čičmany zdajú len nám- návštevníkom a turistom. My tam prídeme na deň, na dva- na týždeň…Pokocháme sa krásami, ktoré tam na každom kroku bezpochyby sú. Porobíme si nejaké sefíčka, fotky, videá. Ale život v Čičmanoch veru nie je už až taký rozprávkový. Skúste sa na to spýtať pri návšteve obce jedného z už ani nie dvesto obyvateľov, alebo pani starostky….

 

Čičmany ako v rozprávke

 

Ráno slnko výjde nad Kľakom

denne opíja sa zázrakom

Svieti do ulíc starých dreveníc

šteklí muškáty čo žiaria z okeníc

 

Okolité lesy Strážov Kľak

Oddávna tam hľadia na zázrak

Z krojov nádherných pestrofarebných

aj ty celkom isto pri nich stratíš dych

 

Pod Žiar pod Vyhnán, Javorinku

Rád sa vraciam aspoň na chvíľku

Niekto Hradčany iný Čičmany

nosí v srdci je s tým krajom spútaný

 

Večer slnko zapadá za Žiar

mesiac, hviezdy svietia na chotár

Zvony kostolné božsky  pokojné

ako v rozprávke tu dýchaš spokojne


 


 

Svojich synov nenechám si vziať    

23.04.2025

Ešte v roku 1986 napísal nemecký pesničkár Reinhard Mey silný pacifistický song „Nie svojich synov nedám“ – v originále „Nein, meine Söhne geb‘ Ich nicht“. Pred pár rokmi sa na Youtube objavila cover verzia tejto piesne – tentoraz v interpretácii Reinhard Mey & priatelia. V priebehu uplynulého roka pribudli dve rôzne české [...]

Je umelá inteligencia záhubou ľudstva, alebo sa naučíme s ňou žiť?

10.04.2025

Dnes mi pípla esemeska. Písala mi akási Gemini. Že či nechcem s ňou četovať. Odpovedal som z fleku „NIE, VĎAKA!“ Čo tu ja budem četovať s nejakými umelými inteligentkami – pomyslel som si… Po pár minútach som si ale začal uvedomovať, že som zareagoval rovnako ako väčšina mojich blízkych, známych vo vzťahu k umelej inteligencii. Zvláštne – ale ľudia [...]

NEŤAHAJTE NÁS DO VOJNY!

03.04.2025

Skôr ako uvediem text pesničkového songu so silným protivojnovým zameraním musím uviesť pár faktov. Autorom veršov nie som ja. Slová napísal Jano Pavlík, s ktorým som len nedávno nadviazal spoluprácu pri tvorbe piesní. Včera ráno ( 2.apríla 2025) som Jana oslovil s otázkou, či by nenapísal niečo protivojnové. My dvaja sa poznáme neosobne – len cez sociálne siete. [...]

nehoda diaľnica bratislava

Na diaľnici D1 pred Bratislavou sa zrazilo šesť áut

27.04.2025 19:58, aktualizované: 20:05

V úseku je diaľnica prejazdná iba v pravom, odbočovacom jazdnom pruhu.

Marco Rubio

Šéf americkej diplomacie Rubio očakáva, že budúci týždeň bude pre dohodu o Ukrajine kritický

27.04.2025 19:45

Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť Waltz v nedeľu bez ďalších podrobností povedal, že s Moskvou a Kyjevom prebehlo „niekoľko rokovaní o území“.

Sergej Lavrov

Lavrov odkázal Američanom, že sú príliš netrpezliví. Záporožskú jadrovú elektráreň Rusko z rúk nepustí, Trumpovi to vysvetlí

27.04.2025 19:43

Netrpezlivosť prekáža "skutočnej politike", skonštatoval Lavrov o snahách americkej strany čo najskôr uzavrieť mier vo vojne na Ukrajine.

Libanon / Bejrút /

Izrael vyzval obyvateľov Bejrútu na evakuáciu. Potom zaútočil na južné predmestie

27.04.2025 18:25, aktualizované: 18:32

Štvrte na juhu Bejrútu sú známe ako bašty Hizballáhu.