Život v bublinách, „aneb“ Čo nám to pripomenula smrť v Prahe

„Čo nám to pripomenula smrť v Prahe“-? pýta sa dnes jeden z mnohých titulkov denníkov…. Neviem ako Vám, ale mne  pripomenula hlavne to, že uplynulých viac než 30 rokov sme sa odučili žiť v jednej spoločnej bubline. Nemyslím teraz na spolužitie Čechov a Slovákov v jednom štáte – to len aby som nebol hneď v úvode nesprávne pochopený.

V osemdesiatom deviatom sme takému niečomu definitívne odzvonili! Spoločná bublina je prežitok! Miesto toho si dnes slobodne a bez akýchkoľvek výhrad spoločenstva bubliny, žije a robí každý vo svojej bubline, čo sa mu len zachce a na čo má chuť.  A ak sa ešte aj po toľkých rokoch nájde odvážlivec, ktorý sa snaží upozorniť niekoho z bubliny, ktorá je na dohľad, že čo to robí- čo to stvára . Dostane sa odvážlivcovi poriadneho uzemnenia pomocou okrídlenej veľavravnej vety :“Nerieš!!!“  To v tom lepšom prípade. A tak sme si pomaly a isto  všetci zvykli nehasiť to, čo nás nepáli a radšej držať ústa vo svojej vlastnej bubline a o iné sa nestarať. No a potom – keď sa zrazu prihodí niečo také, ako teraz v Prahe, v panike vystrčíme hlavy zo svojich bublín v ktorých sme cez 30 rokov zakuklení a nestačíme sa čudovať , že nejaké tie  bubliny okolo nás  „zrazu spľasli“. To by sme aj mohli pri takýchto príležitostiach usporiadať majstrovstvá v čudovaní sa. Ako a prečo sa to stalo, Či sa tomu nedalo predísť, alebo zabrániť ….a bla bla bla bla bla…. Ja osobne sa len čudujem iba tomu,že ČO TO PREBOHA ĽUDKOVIA, DOBRÍ ŽIJEME ZA ŽIVOTY???

Dovtedy kým sa neprihodí väčšia či menšia katastrofa, nás nikoho netrápi, že tu je veľmi veľa veci mimo normálu… Chvíľu družne potom rozoberáme a RIEŠIME čo by bolo, keby bolo, na znak súcitu vypustíme nejakú slzičku, alebo nejaké to euro na účet rodín obetí a o pár dní zas vrátime hlavu pekne do svojej bubliny, kde nám je predsa len najlepšie. Tam môžeme byť sami(so)sebou a nemusí nás nikto a nič trápiť…

Pripájam jeden krátky dokument, ktorý možno na prvý…aj na druhý pohľad s témou nesúvisí. Vnímavejší a citlivejší možno pochopia, že má. Dokonca aj viac ako sa na prvý pohľad zdá.

Ak by niekto nerozumel niektorým slovám čičmanského dialektu, je možné v spodnej lište (pri sledovaní na youtube) zapnúť titulky


A ešte jedno video s pesničkou, ktorej text mal trochu zložitý názov: Otvorený list Judáša Iškariotského, kapela Zabudnutí, ale pieseň prezentovala pod názvom „SPOVEĎ“. Pieseň začína slovami, časť ktorých som použil v texte blogu: „Som jeden z Vás, ľudkovia dobrí…“


Ako umelá inteligencia do našej dediny prišla

02.06.2026

Pamätáte si ešte časy, keď obecný rozhlas mal hlas? Taký ten skutočný. Ľudský. Trochu zachrípnutý, niekedy ufrflaný, inokedy usmievavý… ale náš.Miestny. Dnes už v mnohých dedinách oznamy číta umelá inteligencia. Veľmi čudný, neprirodzený hlas bez emócie. Raz melie ako po troch kávach, inokedy zas spomaľuje slová tak, že človek rozmýšľa, či sa nepokazil [...]

Mama

22.05.2026

Jedny dvere sa ráno otvárajú vždy skôr než ostatné. Ticho, opatrne, aby sa nik nezobudil. Najprv zaštrngá hrnček, potom voda v kanvici, a niekde medzi vôňou čaju, chleba a prvým svetlom nového dňa stojí mama. Človek je ešte dieťa, schovaný pod perinou, a má pocit, že rána vznikajú samé od seba. Že chlieb je vždy na stole, čaj vždy teplý a čisté tričko sa akosi [...]

PRVOMÁJOVÁ Pieseň vzdoru za česť poctivej práce

01.05.2026

Napísal som pieseň. Protest song. Pieseň venovanú Sviatku práce. Možno bude táto pieseň pre niekoho horkou pilulkou. Nevznikla však ako oslava minulého režimu, ani ako propaganda. Je to skôr zamyslenie nad tým, akú hodnotu má dnes poctivá ľudská práca. Žijeme v dobe, keď sa často viac obdivuje lacná sláva, prázdna popularita a hlučný svet sociálnych sietí, zatiaľ čo [...]

autobus nehoda

V Sobranciach došlo k nehode autobusu a dvoch vozidiel

13.06.2026 22:00

Pri dopravnej nehode sa zranili tri osoby.

laboratórium, vedci, vedkyňa, žena, pokus, chémia, skúmavka

Šéfka tajných služieb Gabbardová: USA financovali 120 biologických laboratórií v 30 krajinách, vrátane Ukrajiny

13.06.2026 21:00

Spojené štáty dlhodobo financovali biolaboratória v desiatkach krajín sveta, uviedla šéfka amerických tajných služieb Tulsi Gabbardová.

Gay, gej homosexuáli, LGBTI, dúhový pochod,

Rakúsko vo farbách dúhy: Viedeň zažila najväčší pochod za práva LGBT+ v histórii

13.06.2026 20:17

320-tisíc ľudí sa dnes podľa organizátorov vo Viedni zúčastnilo na pochode na podporu LGBT+ komunity.

jogo64

o všedných aj nevšedných veciach okolo nás

Štatistiky blogu

Počet článkov: 201
Celková čítanosť: 451684x
Priemerná čítanosť článkov: 2247x

Autor blogu