Za také peniaze?Jedine ak na playback.Povedala si niekdajšia hviezda prvej veľkosti,žijúca zo svojej zašlej slávy.Hviezdy mávajú všelijaké maniere a my im zvykneme tolerovať kadečo.Tak prečo nie playback za také peniaze?
Koncert prilákal do haly stovky ľudí.Nadšených ľudí.Ľudí túžiacich po dotyku hviezdy.Ľudí, čo za ten dotyk obetujú všetko.Čas, kilometre ciest aj peniaze. Eufória,napätie a nadšenie narastá s ubúdajúcim časom.Čím je čas do začiatku menší,tým je napätie väčšie.Pár sekúnd pred zjavením hviezdy to v sále vrie.Hukot,dupot,piskot.Vychádza hviezda.Dav je v extáze.Znejú prvé tóny.Napätie vrcholí.Hviezda otvára ústa.Jačiaci dav v zlomku sekundy tíchne.Prasklo to…Ľudia stoja v nemom úžase.Za také peniaze playback?!
V dave to zase vrie.Hukot,dupot,piskot.Pekár z publika sa vyhráža, že zajtra ráno upečie chlieb a rožky z playbacku.Baníci v šoku tvrdia, že sfárajú do bane tiež len tak naoko.Murár vykrikuje, že betón a maltu od zajtra mieša len zo záznamu.Aj pani učiteľka uvažuje nad možnosťou takej písomky a diktátu.A všetky profesie sa zhodujú v jednom.Od zajtra robia zásadne len na playback!A ja sa im ani nečudujem.Za také peniaze?-Jedine ak tak.Na playback
Pamätáte si ešte časy, keď obecný rozhlas mal hlas? Taký ten skutočný. Ľudský. Trochu zachrípnutý, niekedy ufrflaný, inokedy usmievavý… ale náš.Miestny. Dnes už v mnohých dedinách oznamy číta umelá inteligencia. Veľmi čudný, neprirodzený hlas bez emócie. Raz melie ako po troch kávach, inokedy zas spomaľuje slová tak, že človek rozmýšľa, či sa nepokazil [...]
Jedny dvere sa ráno otvárajú vždy skôr než ostatné. Ticho, opatrne, aby sa nik nezobudil. Najprv zaštrngá hrnček, potom voda v kanvici, a niekde medzi vôňou čaju, chleba a prvým svetlom nového dňa stojí mama. Človek je ešte dieťa, schovaný pod perinou, a má pocit, že rána vznikajú samé od seba. Že chlieb je vždy na stole, čaj vždy teplý a čisté tričko sa akosi [...]
Napísal som pieseň. Protest song. Pieseň venovanú Sviatku práce. Možno bude táto pieseň pre niekoho horkou pilulkou. Nevznikla však ako oslava minulého režimu, ani ako propaganda. Je to skôr zamyslenie nad tým, akú hodnotu má dnes poctivá ľudská práca. Žijeme v dobe, keď sa často viac obdivuje lacná sláva, prázdna popularita a hlučný svet sociálnych sietí, zatiaľ čo [...]
Celá debata | RSS tejto debaty