Situácia je vážna – Vyrieši ju môj protivojnový song?

Situácia je vážna- nie však zúfalá. Francúzska komédia zo sedemdesiatych rokov. Dnešná realita sa mi už skôr javí na poriadnu drámu, ktorá môže skončiť aj ako tragédia. Situácia je vážna a začína byť zúfalá. A to tak, že veľmi – dodal by náš pán profesor, z priemyslovky….

Viem, že moja otázka – v titulku tohto blogu, napriek vážnosti témy, mohla roztiahnuť niektoré kútiky úst do úsmevu. Viem. Sotva nejaký protest song môže niečo zmeniť. Raz dávno- ozaj veľmi dávno, som čítal zaujímavú myšlienku, kde sa hovorilo o spoluzodpovednosti človeka za každú nespravodlivosť, zlo a násilie. A to asi v takom zmysle, že pokiaľ máme vedomosti o akomkoľvek zle, ktoré sa pácha – a my neurobíme nič preto aby sa to zastavilo – tak sme spoluzodpovední… Ja som to možno trochu-dosť zjednodušil – použil ako je dnes v móde – takzvané skratky. Originál myšlienka bola uhladenejšia a malo to logiku.

Môžeme s tým polemizovať, ale niečo na tom bude…

Ja som už viac krát v živote cítil naliehavú potrebu vyjadriť svoj jasný postoj proti vojnám. A nebolo to z dôvodu nejakého „alibizmu“- v duchu spomínanej myšlienky. Skrátka som to tak cítil. A tak som v r. 1999 napísal pieseň s názvom Pieseň týchto dní – ak niekto nepamätá, či nezažil – vtedy tu bolo takzvané humanitárne bombardovanie Juhoslávie. Video  s touto piesňou pripojím niekde dole pod týmto blogom. Okrem toho som napísal ešte podstatne skôr prológ ku protivojnovej piesni folkrockovej kapely Zabudnutí s názvom Vojnový hrdina. Je to mimoriadne silná slovenská pieseň. Žiaľbohu stále aktuálna a platná. A druhý žiaľ je, že také veci v našich médiách nikdy neuvidíte, nech by mali akúkoľvek umeleckú, či výpovednú hodnotu… Preto spomínanú pieseň pripojím tiež dole pod text tohto blogu. Samostatný prológ spomínanej piesne Vojnový hrdina dostal v týchto dňoch vďaka JOGOBANDU úplne inú – novú pesničkovú podobu. Dokonca slovensko – anglickej verzii získava širší záber a ako autor textu sa už radšej zdržím ďalších komentárov. Lebo ako vraví – Samochvála smrdí….

Ale zase slová iného klasika hovoria: Kto nás pochváli, keď sa sami nepochválime…

Na vaše posúdenie sily myšlienok tu uvádzam teda môj text, ktorý v zhudobnenej podobe dostal názov PROTIVOJNOVÝ ANTI-WAR SONG. Pod textom si môžte túto novinku vypočuť aj so zvukom.

A ešte na margo názvu tohto blogu uvádzam citát jedného z mála komentárov pod jednou z piesní, ktoré tu uvádzam a pripájam videá…: „I hudba může být zbraň. Kéž by všichni lidé na světě bojovali jen s touto zbrani!!!!!“

PROTIVOJNOVÝ ANTI-WAR SONG

Vojnový hrdina

Krásne znejúci titul

Čo by človek neurobil

Preto

Aby ho získal

Aby sa mohol pýšiť týmto honosným označením

A stačí k tomu málo

Na seba vziať zelený mundúr

Do ruky ZBRAŇ

A potom už len načúvať hlasom hŕstky mocných

A vyvolených tohto sveta

Ak budeš mať dostatok odvahy

A kúsok šťastia

Prežiješ to,

Prežiješ to … a

Potom budeš doživotne

Šťastný a bohatý

Bohatý a šťastný

A stačí ti k tomu naozaj málo

Vziať do ruky zbraň

A strieľať …

video  PROTIVOJNOVÝ ANTI-WAR SONG


video PIESEŇ TÝCHTO DNÍ


video VOJNOVÝ HRDINA


 

MAINSTREAM SK – alebo. .. Tiež ho milujete?

26.07.2025

Aký je váš vzťah ku slovenskému mainstreamu? Máte ho radi – sledujete – kupujete – podporujete? A potom potichu či nahlas, kde-tu frflete? Alebo ho napriek tomu všetkému máte naozaj úprimne radi? Či ho máte radi, tak ako sa spieva v pesničke, ktorej text napísal skvelý slovenský básnik a textár Jano Pavlík – teda „ako koza nôž“? Tu je jej [...]

Sú dnes vari naši osloboditelia nepriatelia? SPASIBA! СОВЕТСКИЙ СОЮЗ !

10.05.2025

V časoch, kedy propaganda je mocnejšia ako pravda a fakty. Keď sa všetko prekrúca a človek sa už nevie orientovať čo je pravda a čo lož. Keď už zdá sa, sme len malý krôčik od toho, aby tu niekto začal na plné ústa rehabilitovať Hitlera a stavať mu sochy. Keď všetko ruské je FUJ a HNUS, je veľmi odvážne napísať text na počesť našich osloboditeľov od fašizmu [...]

Svojich synov nenechám si vziať    

23.04.2025

Ešte v roku 1986 napísal nemecký pesničkár Reinhard Mey silný pacifistický song „Nie svojich synov nedám“ – v originále „Nein, meine Söhne geb‘ Ich nicht“. Pred pár rokmi sa na Youtube objavila cover verzia tejto piesne – tentoraz v interpretácii Reinhard Mey & priatelia. V priebehu uplynulého roka pribudli dve rôzne české [...]

vojna na Ukrajine, Kyjev

ONLINE: Kyjev čelil dvom vlnám útokov. Najskôr prišli drony, potom rakety

31.07.2025 06:10

Ruské drony a rakety sa opäť zamerali na ukrajinské hlavné mesto Kyjev, ktorý zažil dve vlny útokov.

Russia Ukraine War

Zelenskyj cúvol, lebo od Západu potrebuje peniaze. A bojovníkov proti korupcii posiela na detektor lži

31.07.2025 06:00

Ukrajina sa chystá obnoviť nezávislosť obidvoch dôležitých protikorupčných orgánov. Koľko peňazí od EÚ by v opačnom prípade možno nezískala?

Harrisová

Kamala Harrisová nebude kandidovať za guvernérku Kalifornie. Trúfa si opäť na súboj o Biely dom?

30.07.2025 23:11

Vyhlásenie Harrisovej podľa tlačových agentúr naznačuje, že by mohla mať v úmysle v roku 2028 opäť usilovať o Biely dom.