Založ si blog

Situácia je vážna – Vyrieši ju môj protivojnový song?

Situácia je vážna- nie však zúfalá. Francúzska komédia zo sedemdesiatych rokov. Dnešná realita sa mi už skôr javí na poriadnu drámu, ktorá môže skončiť aj ako tragédia. Situácia je vážna a začína byť zúfalá. A to tak, že veľmi – dodal by náš pán profesor, z priemyslovky….

Viem, že moja otázka – v titulku tohto blogu, napriek vážnosti témy, mohla roztiahnuť niektoré kútiky úst do úsmevu. Viem. Sotva nejaký protest song môže niečo zmeniť. Raz dávno- ozaj veľmi dávno, som čítal zaujímavú myšlienku, kde sa hovorilo o spoluzodpovednosti človeka za každú nespravodlivosť, zlo a násilie. A to asi v takom zmysle, že pokiaľ máme vedomosti o akomkoľvek zle, ktoré sa pácha – a my neurobíme nič preto aby sa to zastavilo – tak sme spoluzodpovední… Ja som to možno trochu-dosť zjednodušil – použil ako je dnes v móde – takzvané skratky. Originál myšlienka bola uhladenejšia a malo to logiku.

Môžeme s tým polemizovať, ale niečo na tom bude…

Ja som už viac krát v živote cítil naliehavú potrebu vyjadriť svoj jasný postoj proti vojnám. A nebolo to z dôvodu nejakého „alibizmu“- v duchu spomínanej myšlienky. Skrátka som to tak cítil. A tak som v r. 1999 napísal pieseň s názvom Pieseň týchto dní – ak niekto nepamätá, či nezažil – vtedy tu bolo takzvané humanitárne bombardovanie Juhoslávie. Video  s touto piesňou pripojím niekde dole pod týmto blogom. Okrem toho som napísal ešte podstatne skôr prológ ku protivojnovej piesni folkrockovej kapely Zabudnutí s názvom Vojnový hrdina. Je to mimoriadne silná slovenská pieseň. Žiaľbohu stále aktuálna a platná. A druhý žiaľ je, že také veci v našich médiách nikdy neuvidíte, nech by mali akúkoľvek umeleckú, či výpovednú hodnotu… Preto spomínanú pieseň pripojím tiež dole pod text tohto blogu. Samostatný prológ spomínanej piesne Vojnový hrdina dostal v týchto dňoch vďaka JOGOBANDU úplne inú – novú pesničkovú podobu. Dokonca slovensko – anglickej verzii získava širší záber a ako autor textu sa už radšej zdržím ďalších komentárov. Lebo ako vraví – Samochvála smrdí….

Ale zase slová iného klasika hovoria: Kto nás pochváli, keď sa sami nepochválime…

Na vaše posúdenie sily myšlienok tu uvádzam teda môj text, ktorý v zhudobnenej podobe dostal názov PROTIVOJNOVÝ ANTI-WAR SONG. Pod textom si môžte túto novinku vypočuť aj so zvukom.

A ešte na margo názvu tohto blogu uvádzam citát jedného z mála komentárov pod jednou z piesní, ktoré tu uvádzam a pripájam videá…: „I hudba může být zbraň. Kéž by všichni lidé na světě bojovali jen s touto zbrani!!!!!“

PROTIVOJNOVÝ ANTI-WAR SONG

Vojnový hrdina

Krásne znejúci titul

Čo by človek neurobil

Preto

Aby ho získal

Aby sa mohol pýšiť týmto honosným označením

A stačí k tomu málo

Na seba vziať zelený mundúr

Do ruky ZBRAŇ

A potom už len načúvať hlasom hŕstky mocných

A vyvolených tohto sveta

Ak budeš mať dostatok odvahy

A kúsok šťastia

Prežiješ to,

Prežiješ to … a

Potom budeš doživotne

Šťastný a bohatý

Bohatý a šťastný

A stačí ti k tomu naozaj málo

Vziať do ruky zbraň

A strieľať …

video  PROTIVOJNOVÝ ANTI-WAR SONG


video PIESEŇ TÝCHTO DNÍ


video VOJNOVÝ HRDINA


 

Kade chodím tade pijem. .. .“aneb“ Blues o opilcovi

22.07.2024

Kade chodím, tade pijem – to isto pozná každý (nielen roduverný Slovák). Pesnička, ktorá v dobrej partii a v dobrej nálade určite vždy príde na rad. Ale tieto slová „kade chodím, tade pijem“ sú často životným mottom mnohých „stratených existencií“, ktorí sa viac- či menej úspešne veselo prepíjajú životom. Verím tomu, že každý z vás [...]

Upokojí a vylieči magnézium tento chorý svet?

02.07.2024

Toľko rozvrátených rodín, zdevastovaných charakterov, stratených existencií….Toľko psychicky narušených, drogovo závislých, asociálov, žobrákov, k.riev… A na druhej strane toľko bohorovných, ktorí sú schopní všetkého a aj všetko môžu. To sme tu nemali v časoch, keď nám komunisti bránili chodiť do kostolov. A kde sú teraz všetci tí morálne založení [...]

TELEGRAM. Pieseň o tom ako veľmi svetu chýba láska.

21.06.2024

Začiatkom osemdesiatych rokoch minulého storočia skupina Elán vyhlásila celoštátne pátranie po Láske.Ľuďom Láska veľmi chýbala. Hľadali ju veľmi dlho, kade-tade, v parčíkoch a kluboch, mäsiarky aj vedci. Dokonca aj chlapci z piatej bé sa zapojili do pátrania. Celý národ sa zmobilizoval a pátracia akcia, vďaka tomu dopadla úspešne. Dnes svet o kus pokročil. Láska [...]

stíhačka F-16

Prvé dve stíhačky F-16 pristáli na letisku v Kuchyni

22.07.2024 20:15, aktualizované: 22:50

Slovenské stíhačky leteli z USA 9 a pol hodiny bez prestávky.

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie prileteli prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prišli dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.

Yvette Cooperová, labouristi, Británia

Nová britská ministerka ruší program konzervatívcov o deportáciách migrantov

22.07.2024 17:24

Plány konzervatívcov počítali s tým, že Rwanda bude za milióny libier prijímať migrantov z rôznych krajín zadržaných po nelegálnom príchode do Británie.