Založ si blog

O dvoch vlkoch, alebo dá sa vykŕmenému vzoprieť?

Určite dobre poznáte indiánsky príbeh o dvoch vlkoch. Citovať ho tu, je asi zbytočným nosením dreva do hory… Aj keď …- dnes už nosenie dreva do slovenských hôr nie je až tak zbytočným činom. Teda v duchu slovenských realít priblížim aspoň v krátkosti:

Príbeh hovorí o tom ako raz večer vzal starý Indián svojho vnuka a rozprával mu o bitke, ktorá prebieha vo vnútri každého človeka. Povedal mu, „Chlapče, tá bitka v každom z nás je medzi dvomi vlkmi.“ Jeden je zlý. Je to zlosť, závisť, žiarlivosť, smútok, sebeckosť, hrubosť, nenávisť, sebaľútosť, falošnosť, namyslenosť a ego. Ten druhy je dobrý. Je to radosť, pokoj, láska, nádej, vyrovnanosť, skromnosť, láskavosť, empatia, štedrosť, vernosť, súcit a dôvera.
Vnúčika to zaujalo a po chvíli uvažovania sa ako každé zvedavé dieťa svojho dedka spýtal: „A ktorý vlk zvíťazí?“
– „Predsa ten, ktorého kŕmiš.“ – odpovedal starý indián…
Veľmi zaujímavý – interesantný a hlavne poučný príbeh pre každého rozmýšľajúceho človeka na tejto zemi.

V dobe, ktorú žijeme – keď je človek človeku vlkom, asi aj preto sa označuje za zvlčilú – sa nám už aj ťažko odoláva všetkým tým vonkajším vplyvom, ktoré usilujú o systematické vykrmovanie toho prvého vlka v každom z nás . Nie je to vôbec jednoduché, aby sa dnes človek ubránil  takým cieleným atakom & neobmedzeným možnostiam tejto doby, aby nebol ten prvý vlk- spomínaný v indiánskom príbehu viac vyživovaný.  Stretáme sa s tým denno-denne, od svitu- do mrku, ba aj zvečera do rána. Doma, v rodinách, v školách, na pracoviskách. V mestách aj na dedinách. Obrovská lyžica korporácie médií, reklám a obchodného biznisu v snahe permanentne zasycovať „toho správneho“ vlka v nás, je nám v pätách všade. Nikde sa pred ňou neskryjeme. Nikam jej neujdeme.

Dá sa tomuto šialenstvu ešte vôbec postaviť? Za tridsať rokov našej úspešnej cesty za slobodou, v nás spoločnosť vypiplala armádu vlkov – svorku ktorej dominuje EGO, nenávisť, falošnosť, namyslenosť, pokrytectvo. Ak sa ešte kdesi z času na čas nesmelo prejaví empatia, láskavosť, poctivosť, štedrosť a dobrosrdečnosť tak v armáde egoistických vlkov prepukne hurónsky smiech, ktorý malé vĺča zatláča čoraz viac do najhlbších kútov nory. A tak si tu žijeme. Zakuklení vo vlastných egách a ruka v ruke s konzumizmom sme zdá sa šťastní a spokojní. Alebo nám je to jedno, že ktorý vlk zvíťazí???Keď sa prieskum spokojnosti vymkne spod kontroly . .. .

29.11.2023

Včera som dostal od môjho poskytovateľa TElefónnych, INternetových a TElevíznych služieb meil, že ako som spokojný s nimi. S ich službami. To sa nemali pýtať. Napísal som na rovinu – že ľutujem deň, keď som ku nim (- ku TEINTE) prešiel. A tak som v meilovej odpovedi uviedol – Hodnotenie NULA bodov a na otázku, že či by som odporúčal niekomu túto spoločnosť [...]

Ide o veľa!

27.09.2023

V týchto voľbách – tak ako vo všetkých predošlých – ide o veľa. Zhodujú sa na tom všetci zástupcovia všetkých strán z celého spektra. Je komické, že na niečom sa dokážu takto pekne zhodnúť. Všetci. Ľavičiari, pravičiari, demokrati sociálni aj kresťanskí, liberáli, ba aj progresívci. A čuduj sa svete aj tí ktorých tu označujú za fašistov hovoria, že ide o [...]

Čas kolobehu svíň

06.09.2023

Zrejme si ešte pamätáte zo školy pojem „kolobeh vody v prírode“. Tento stály obeh vody na Zemi, funguje od nepamäti vďaka slnečnému žiareniu a gravitácii Zeme . Vodu máme na zemskom povrchu – rieky, jazerá, moria a oceány, pod povrchom zeme – podzemné vody a tiež v atmosfére v podobe vodných pár. Voda vo svojom kolobehu v prírode mení svoje skupenstvo od [...]

ukrajinske BVP-1 s novou vezou

Diaľkovo ovládané zbrane zažívajú boom a šetria životy obrancov na Ukrajine

04.12.2023 06:00

Vojna na Ukrajine prináša rýchly rozvoj viacerých zbraňových systémov. Patria medzi ne aj diaľkovo ovládané zbrane.

nocľaháreň, Banská Bystrica

Jedna z prvých slovenských nocľahární funguje už tri desaťročia. Na konte má státisíce prenocovaní

04.12.2023 06:00

Aktuálne prespáva v banskobystrickej nocľahárni pätnásť bezdomovcov. Počas troch dekád jej existencie pomohli nájsť vlastné bývanie a prácu viac ako stovke ľudí.

vašečka, záborská

Dvojica Záborská Vašečka to skúša znova. Do parlamentu vracajú kontroverzné zákony: Šanca, že prejdú, je vyššia

04.12.2023 06:00

Zákony v minulosti vyvolali kontroverzie a kritizovali ich odborníci.

vojna na Ukrajine, Kyjev, Azovstal

ONLINE: Pentagón: USA robia najlepšie zbrane, ale nie dostatočne rýchlo aj pre Ukrajinu či Izrael

04.12.2023 05:55

Americký obranný priemysel nemá kapacitu na to, aby rýchlo a v potrebnom množstve dodával zbrane Ukrajine či Izraelu.