Založ si blog

O dvoch vlkoch, alebo dá sa vykŕmenému vzoprieť?

Určite dobre poznáte indiánsky príbeh o dvoch vlkoch. Citovať ho tu, je asi zbytočným nosením dreva do hory… Aj keď …- dnes už nosenie dreva do slovenských hôr nie je až tak zbytočným činom. Teda v duchu slovenských realít priblížim aspoň v krátkosti:

Príbeh hovorí o tom ako raz večer vzal starý Indián svojho vnuka a rozprával mu o bitke, ktorá prebieha vo vnútri každého človeka. Povedal mu, „Chlapče, tá bitka v každom z nás je medzi dvomi vlkmi.“ Jeden je zlý. Je to zlosť, závisť, žiarlivosť, smútok, sebeckosť, hrubosť, nenávisť, sebaľútosť, falošnosť, namyslenosť a ego. Ten druhy je dobrý. Je to radosť, pokoj, láska, nádej, vyrovnanosť, skromnosť, láskavosť, empatia, štedrosť, vernosť, súcit a dôvera.
Vnúčika to zaujalo a po chvíli uvažovania sa ako každé zvedavé dieťa svojho dedka spýtal: „A ktorý vlk zvíťazí?“
– „Predsa ten, ktorého kŕmiš.“ – odpovedal starý indián…
Veľmi zaujímavý – interesantný a hlavne poučný príbeh pre každého rozmýšľajúceho človeka na tejto zemi.

V dobe, ktorú žijeme – keď je človek človeku vlkom, asi aj preto sa označuje za zvlčilú – sa nám už aj ťažko odoláva všetkým tým vonkajším vplyvom, ktoré usilujú o systematické vykrmovanie toho prvého vlka v každom z nás . Nie je to vôbec jednoduché, aby sa dnes človek ubránil  takým cieleným atakom & neobmedzeným možnostiam tejto doby, aby nebol ten prvý vlk- spomínaný v indiánskom príbehu viac vyživovaný.  Stretáme sa s tým denno-denne, od svitu- do mrku, ba aj zvečera do rána. Doma, v rodinách, v školách, na pracoviskách. V mestách aj na dedinách. Obrovská lyžica korporácie médií, reklám a obchodného biznisu v snahe permanentne zasycovať „toho správneho“ vlka v nás, je nám v pätách všade. Nikde sa pred ňou neskryjeme. Nikam jej neujdeme.

Dá sa tomuto šialenstvu ešte vôbec postaviť? Za tridsať rokov našej úspešnej cesty za slobodou, v nás spoločnosť vypiplala armádu vlkov – svorku ktorej dominuje EGO, nenávisť, falošnosť, namyslenosť, pokrytectvo. Ak sa ešte kdesi z času na čas nesmelo prejaví empatia, láskavosť, poctivosť, štedrosť a dobrosrdečnosť tak v armáde egoistických vlkov prepukne hurónsky smiech, ktorý malé vĺča zatláča čoraz viac do najhlbších kútov nory. A tak si tu žijeme. Zakuklení vo vlastných egách a ruka v ruke s konzumizmom sme zdá sa šťastní a spokojní. Alebo nám je to jedno, že ktorý vlk zvíťazí???Veríte, či neveríte? – Nie v Boha – ale v COVID!

12.10.2020

Je to už vážne choré – ako ľudia z toho COVIDU zblbli. Prepína nám. A niektorým aj riadne vyhráva….A to tak že veľmi. Dnes som sa na sociálnej sieti ….Inak stále premýšľam, že čo je asi také sociálne na tých sieťach – Zrejme to isté, čo aj na sociálnych stranách a vládach… Ale k veci – v tej tvárovej knihe som sa dočítal, že ak [...]

O voľbách po voľbách u nás v Kocúrkovanoch

02.03.2020

„To tam u vás v Kocúrkovanoch máte až 102 fašistov?“ – pichol do osieho hniezda na fejzbúkovej stránke Kocúrkovian Ondrej Milan krátko po zverejnení výsledkov volieb – u nás v Kocúrkovanoch. Asi tušíte aké peklo Ondro touto otázkou na našom obecnom fejsku rozpútal. Začali lietať hromy- blesky – v podobe obvinení, že kto je tu u nás v [...]

Propagandistické prekrúcanie pamätníkov

20.01.2020

Dnes ráno v regionálnom rádiu „Stred“ si spomenuli na spisovateľa Ladislava Ťažkého.Pre skôr narodených a tiež pre tých, ktorým už pamäť menej slúži pripomeniem, že pán Ladislav Ťažký počas druhej svetovej vojny zaujal jednoznačný vlastenecký a protifašistický postoj. V roku 1943 bol odvelený na východný front ako mapár. Z tohto prostredia pochádza aj [...]

Mária Kolíková

Podľa Kolíkovej je namieste diskutovať o skupinách ľudí, pre ktoré by bolo očkovanie povinné

24.06.2021 23:09

Líder strany Hlas-SD Pellegrini v diskusnej relácii Na hrane TV Joj zdôraznil, že Slovensko nie je diktátorský režim, aby prikazoval očkovanie.

Francúzsko koncert

Viac ako polovica opýtaných sa pre pandémiu na koncerty nechystá

24.06.2021 22:41

Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý dal vypracovať SOZA. Ľudia sa obávajú možnej nákazy, prekážajú im aj opatrenia.

čaputová

Prezidentka si uctila Pamätný deň obetí komunizmu na Slovensku

24.06.2021 22:04

Pri pamätníku na Jakubovom námestí v Bratislave sa poklonila tým, ktorí boli neprávom prenasledovaní, väznení a mučení za postoje, ktoré neboli v súlade s oficiálnou štátnou ideológiou.

tornádo trosky česko

Južnú Moravu zasiahlo tornádo, ničilo obce a zabíjalo. Bolo pár kilometrov od Holíča

24.06.2021 21:16, aktualizované: 25.06.2021 00:06

Záchranári na južnej Morave v spojitosti so silnými búrkami zaznamenali obete na životoch a až 150 zranených.

jogo64

o všedných aj nevšedných veciach okolo nás

Štatistiky blogu

Počet článkov: 142
Celková čítanosť: 244637x
Priemerná čítanosť článkov: 1723x

Autor blogu