Založ si blog

O dvoch vlkoch, alebo dá sa vykŕmenému vzoprieť?

Určite dobre poznáte indiánsky príbeh o dvoch vlkoch. Citovať ho tu, je asi zbytočným nosením dreva do hory… Aj keď …- dnes už nosenie dreva do slovenských hôr nie je až tak zbytočným činom. Teda v duchu slovenských realít priblížim aspoň v krátkosti:

Príbeh hovorí o tom ako raz večer vzal starý Indián svojho vnuka a rozprával mu o bitke, ktorá prebieha vo vnútri každého človeka. Povedal mu, „Chlapče, tá bitka v každom z nás je medzi dvomi vlkmi.“ Jeden je zlý. Je to zlosť, závisť, žiarlivosť, smútok, sebeckosť, hrubosť, nenávisť, sebaľútosť, falošnosť, namyslenosť a ego. Ten druhy je dobrý. Je to radosť, pokoj, láska, nádej, vyrovnanosť, skromnosť, láskavosť, empatia, štedrosť, vernosť, súcit a dôvera.
Vnúčika to zaujalo a po chvíli uvažovania sa ako každé zvedavé dieťa svojho dedka spýtal: „A ktorý vlk zvíťazí?“
– „Predsa ten, ktorého kŕmiš.“ – odpovedal starý indián…
Veľmi zaujímavý – interesantný a hlavne poučný príbeh pre každého rozmýšľajúceho človeka na tejto zemi.

V dobe, ktorú žijeme – keď je človek človeku vlkom, asi aj preto sa označuje za zvlčilú – sa nám už aj ťažko odoláva všetkým tým vonkajším vplyvom, ktoré usilujú o systematické vykrmovanie toho prvého vlka v každom z nás . Nie je to vôbec jednoduché, aby sa dnes človek ubránil  takým cieleným atakom & neobmedzeným možnostiam tejto doby, aby nebol ten prvý vlk- spomínaný v indiánskom príbehu viac vyživovaný.  Stretáme sa s tým denno-denne, od svitu- do mrku, ba aj zvečera do rána. Doma, v rodinách, v školách, na pracoviskách. V mestách aj na dedinách. Obrovská lyžica korporácie médií, reklám a obchodného biznisu v snahe permanentne zasycovať „toho správneho“ vlka v nás, je nám v pätách všade. Nikde sa pred ňou neskryjeme. Nikam jej neujdeme.

Dá sa tomuto šialenstvu ešte vôbec postaviť? Za tridsať rokov našej úspešnej cesty za slobodou, v nás spoločnosť vypiplala armádu vlkov – svorku ktorej dominuje EGO, nenávisť, falošnosť, namyslenosť, pokrytectvo. Ak sa ešte kdesi z času na čas nesmelo prejaví empatia, láskavosť, poctivosť, štedrosť a dobrosrdečnosť tak v armáde egoistických vlkov prepukne hurónsky smiech, ktorý malé vĺča zatláča čoraz viac do najhlbších kútov nory. A tak si tu žijeme. Zakuklení vo vlastných egách a ruka v ruke s konzumizmom sme zdá sa šťastní a spokojní. Alebo nám je to jedno, že ktorý vlk zvíťazí???Veríte, či neveríte? – Nie v Boha – ale v COVID!

12.10.2020

Je to už vážne choré – ako ľudia z toho COVIDU zblbli. Prepína nám. A niektorým aj riadne vyhráva….A to tak že veľmi. Dnes som sa na sociálnej sieti ….Inak stále premýšľam, že čo je asi také sociálne na tých sieťach – Zrejme to isté, čo aj na sociálnych stranách a vládach… Ale k veci – v tej tvárovej knihe som sa dočítal, že ak [...]

O voľbách po voľbách u nás v Kocúrkovanoch

02.03.2020

„To tam u vás v Kocúrkovanoch máte až 102 fašistov?“ – pichol do osieho hniezda na fejzbúkovej stránke Kocúrkovian Ondrej Milan krátko po zverejnení výsledkov volieb – u nás v Kocúrkovanoch. Asi tušíte aké peklo Ondro touto otázkou na našom obecnom fejsku rozpútal. Začali lietať hromy- blesky – v podobe obvinení, že kto je tu u nás v [...]

Propagandistické prekrúcanie pamätníkov

20.01.2020

Dnes ráno v regionálnom rádiu „Stred“ si spomenuli na spisovateľa Ladislava Ťažkého.Pre skôr narodených a tiež pre tých, ktorým už pamäť menej slúži pripomeniem, že pán Ladislav Ťažký počas druhej svetovej vojny zaujal jednoznačný vlastenecký a protifašistický postoj. V roku 1943 bol odvelený na východný front ako mapár. Z tohto prostredia pochádza aj [...]

Zuzana Čaputová

Poslanci si dnes od prezidentky vypočujú správu o stave republiky

28.09.2021 08:21

Členovia zákonodarného orgánu sa dnes budú zaoberať aj novelou zákona, ktorá má za cieľ zrýchliť a zjednodušiť postup verejného obstarávania.

South Korea North Korea Projectile

Severná Kórea odpálila do Japonského mora najmenej jednu neidentifikovanú strelu

28.09.2021 06:41

Rezolúcie OSN pritom zakazujú Severnej Kórei uskutočňovať skúšky balistických rakiet, ktoré by mohli v závislosti od svojej konštrukcie niesť aj jadrovú hlavicu.

očkovanie, Moderna, koronavírus

ONLINE: EMA nepovažuje tretiu vakcínu za nutnú, ale posudzuje žiadosti výrobcov

28.09.2021 06:15, aktualizované: 07:30

Pre bežnú populáciu nie je podľa Európskej liekovej agentúry nutná tretia posilňovacia dávka vakcíny.

Nová nemocnica FBLR sv. Michala v Číži

Na juhu Slovenska otvorili unikátnu nemocnicu

28.09.2021 06:00

Nová špecializovaná nemocnica v odbore fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia (FBLR) vyrástla v Rimavskosobotskom okrese v obci Číž.

jogo64

o všedných aj nevšedných veciach okolo nás

Štatistiky blogu

Počet článkov: 142
Celková čítanosť: 249973x
Priemerná čítanosť článkov: 1760x

Autor blogu