Propagandistické prekrúcanie pamätníkov

20. januára 2020, jogo64, ČLOVEČINA K VECI OD VECI
Dnes ráno v regionálnom rádiu „Stred“ si spomenuli na spisovateľa Ladislava Ťažkého.Pre skôr narodených a tiež pre tých, ktorým už pamäť menej slúži pripomeniem, že pán Ladislav Ťažký počas druhej svetovej vojny zaujal jednoznačný vlastenecký a protifašistický postoj. V roku 1943 bol odvelený na východný front ako mapár. Z tohto prostredia pochádza aj významná časť jeho tvorby. V roku 1944 bol Nemcami zajatý a internovaný v Rumunsku. Z internačného tábora ušiel a opätovne bol chytený v Maďarsku, väznený v Satoraljaujhely a v Košiciach a prevezený do zajateckého tábora XVII. A. Kaisersteinbruch v Burgenlande v Rakúsku.
Toľko len na dokreslenie toho – aby bolo jasnejšia pointa tohto môjho krátkeho „postrehu“ dňa.
Ladislav Ťažký sa narodil v roku 1924 – tak aj menej zdatní počtári si vedia vypočítať koľko rokov mal keď prežíval útrapy vojny a zajatia… To dnešní dvadsiatnici majú úplne iné starosti a problémy….
V spomínanom rannom príspevku z archívu rozhlasu pán Ťažký spomínal na neľahké časy zajatia – na to ako museli pre Nemcov kopať zákopy. Do kontrastu dával na jednej strane nádherné slnečné dni jari 1945 a na strane druhej vojnové šialenstvo … Svoje rozprávanie zakončil slovami o tom, že očakávané oslobodenie od fašizmu prišlo 9. mája.
„Teraz už ôsmeho“ – opravil pána Ťažkého redaktor rozhlasu, ktorý mal evidentne lepšie pamäti na to čo a ako bolo v roku 1945 a „zaklincoval“ tak celý – inak vcelku pekný a príjemný príspevok pamätníka vojny.